Współpraca z Organizacjami

  • Chór Angelus

    Chór Angelus założony został przez Antoniego i Lunię Chrościelewskich (weteranów Armii Andersa) w 1998 roku. Chór spotyka się na próbach co tydzień w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie. Od początku swojej działalności aktywnie zaangażowany był w życie społeczności polsko-amerykańskiej. Występował w wielu prestiżowych miejscach, m.in. Katedrze Św. Patryka na Manhattanie, Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, oraz na Hunter College w Nowym Jorku. Pierwszym dyrygentem chóru był Wojciech Typrowicz, w 2006 r. zastąpiony przez Izabelę Grajner-Partykę.

    Poza społecznością polonijną Chór Angelus doceniany jest również w świecie kultury amerykańskiej. Świadczy o tym fakt, że został zaproszony do oprawy muzycznej przy okazji WTC Responder Day Concert w Kaplicy Św. Pawła na Manhattanie, oraz beatyfikacji Papieża Jana Pawła II w Katedrze Św. Jana nieopodal Columbia University w Nowym Jorku.

  • Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce

    Okręg 2. skupia Placówki SWAP działające w rejonie metropolii nowojorskiej na pograniczu dwóch stanów: New York i New Jersey. Powołany został do życia 16 sierpnia 1925 r. w siedzibie Placówki Nr 36 w Passaic, NJ, podczas zebrania delegatów z kilku okolicznych Placówek z okazji poświęcenia sztandaru Placówki Nr 36. Na zebraniu tym reprezentowane były następujące Placówki:

    Placówka Nr 21 w Nowym Jorku, NY;

    Placówka Nr 25 w Newark, NJ;

    Placówka Nr 36 w Passaic, NJ;

    Placówka Nr 51 w Jersey City, NJ;

    Placówka Nr 57 w Elizabeth, NJ.

  • Polish American Folk Dance Company

    Our mission is to stimulate public interest in Polish culture primarily through presentation of authentic Polish songs and dances, to allow participation in Polish cultural activities, to afford the public the opportunity to see and hear performances of the best of Polish culture, to encourage the development of Polish culture, and to educate the public and members of the organization to an intelligent appreciation of Polish culture.

    Grupa dla Dorosłych i Dzieci spotykają się w Piątki.

  • Gromadka Skrzatowa Krasnoludki

    Skrzaty to najmłodsze dzieci w wieku od 4 – 6 lat uczestniczące w ruchu harcerskim.

    Praca w gromadkach skrzatowych opiera się, tak jak praca na wszystkich szczeblach organizacji na trzech zasadach: służby Bogu, Ojczyźnie i Bliźnim. Oczywiście wszystko co skrzaty robią jest dostosowane do ich poziomu rozwoju.

    W gromadkach skrzatowych pracujemy w oparciu o metodę harcerską. Praca kierowana jest przez Drużynową. Skrzaty posiadają swoje odznaki i obyczaje, które odróżniające od pozostałych jednostek organizacyjnych harcerstwa.

    źródło: SZCZEBLE PRACY | ChorągiewHarcerekUSA (czuwaj.org)

  • Gromada Zuchowa "Polskie Rydze"

    Zuchy to dziewczynki w wieku od 7-11 lat zorganizowane w gromady zuchowe.

    Praca zuchowa prowadzona jest systemem szóstkowym poprzez zabawę, gry, ćwiczenia, pląsy i śpiew, i jest kierowana przez Drużynową. Podstawą metody zuchowej jest zorganizowana 'zabawa w coś'. Typowo prowadzony jest cykl 6-8 zbiórek powiązanych jednym tematem. Zuchy bawią się na przykład w Ekoludka, Listonosza, Małą Malarkę, itp. Na zakończenie cyklu Drużynowa nadaje zuchom odznakę sprawności, którą zuchy noszą na mundurku.

    Szczeblami wyrobienia zuchowego są gwiazdki zuchowe. Zuch zdobywa I, II i III gwiazdkę w przeciągu trzech/ czterech lat przebywania w gromadzie.

    źródło: SZCZEBLE PRACY | ChorągiewHarcerekUSA (czuwaj.org)

  • Drużyna Harcerek "Górski Las"

    Harcerki to dziewczęta w wieku od 11 -15 lat pracujące w drużynach harcerek.

    Harcerki kierują się Prawem Harcerskim i składają Przyrzeczenie po zdobyciu stopnia ochotniczki. Zajęcia dla harcerek odbywają się w zastępach składających się z 5-6 harcerek z zastępowa na czele. Dwa lub więcej zastępów tworzy drużynę harcerską, którą prowadzi Drużynowa. Na zajęciach w formie ćwiczeń, harców i gier, śpiewu i zajęć w zespole harcerki przygotowują się do zdobywania stopni i sprawności harcerskich.

    Stopnie ochotniczki, tropicielki i pionierki zdobywają harcerki w wieku od 11 do 15 lat. Starsze harcerki w wieku 16-18, mogą tworzyć drużyny lub patrole harcerek – wędrowniczek. Praca starszych harcerek jest ukierunkowana na samokształcenie. Stopień harcerek wędrowniczek to samarytanka.

    źródło: SZCZEBLE PRACY | ChorągiewHarcerekUSA (czuwaj.org)

  • 7. Męska Drużyna Harcerzy

    im. Zawiszy Czarnego

    Harcerze to drugi szczebel Organizacji Harcerzy, dla chłopców w wieku od 11 - 15 lat.

    Chłopcy w wieku od 11 do 15 lat tworzą małe grupy - zastępy składające się z 6 do 8 osób. Wybierają się zastępowego, bardziej doświadczonego harcerza, który już się zna na rzeczach, oraz podzastępowego. Zastępowy przygotowuje zajęcia, które zastęp wspólnie wykonuje podczas zbiórki zastępu. Zajęcia w różnych formach gier, ćwiczeń, harców, zawodów dobierane są w celu przygotowania harcerza do zdobywania sprawności harcerskich i kolejnych stopni wyrobienie harcerskiego.

    źródło: Harcerze :: Związek Harcerstwa Polskiego - Organizacja Harcerzy (zhpharcerze.org)

  • Drużyna Wędrowniczek "Skaliste Orły" im. Emilii Plater

    Wędrowniczki to dziewczęta dorastające w wieku powyżej 15 lat, które już znają swoją wartość ale nadal poszukują swojego miejsca w społeczeństwie.

    Jednostki wędrownicze to małe patrole, które spotykają się regularnie. Program wędrowniczy wyróżnia się częstymi wędrówkami (nie tylko pieszymi) i wycieczkami.

    Wędrowniczki zdobywają Naramiennik wędrowniczy, składający się z trzech płomieni reprezentujących siłę ciała, siłę rozumu oraz siłę ducha i uczucia, które są podstawą do dalszej pracy wędrowniczej. Dalsze etapy pracy bo starają się odpowiedzieć na problemy świata i otoczenia stosując treść prawa harcerskiego i na gruncie harcerskim.

    źródło: SZCZEBLE PRACY | ChorągiewHarcerekUSA (czuwaj.org)

  • 4. Męska Drużyna Wędrowników "Prometeusz"

    im. Józefa Piłsudskiego

    Wędrownicy to trzeci szczebel Organizacji Harcerzy, dla chłopców od wieku 15 lat.Wędrownik stanowi o własnym rozwoju psychicznym, moralnym i fizycznym.

    Praca wędrownicza odbywa się w patrolach 2-3 osobowych i w sekcjach czyli grupach wspólnych zainteresowań.

    Program wędrowniczy jest przeprowadzany na zbiórkach i innych spotkaniach, wycieczkach, obozach wędrownych i innych imprezach.

    Najogólniej mówiąc, jest to radosna wędrówka przez życie, według wskazówek Przyrzeczenia harcerskiego - które chłopiec odnawia samodzielnie i dobrowolnie kiedy wstępuje do gałęzi wędrownikow.

    źródło: Wędrownicy :: Związek Harcerstwa Polskiego - Organizacja Harcerzy (zhpharcerze.org)